Fotoreportaz z Podlasia - Grabarka - fot. Magdalena DemianiukKażdego roku, pod koniec sierpnia tłumy prawosławnych pielgrzymów przybywają na Św. Górę Grabarkę, gdzie obchodzone jest święto Przemienienia Pańskiego.
Uroczystości trwają 2 dni: 18. sierpnia wieczorem i nocą trwają nabożeństwa, jest to czas przystąpienia do spowiedzi i modlitwy. Nazajutrz odbywa się liturgia główna.
Pielgrzymi często przynoszą ze sobą krzyże wotywne, które ustawione wokół cerkwi, są symbolem Góry. Tradycją jest również trzykrotne obejście cerkwi na kolanach.
Równie ważny jest cudowny strumień, w którym, wg zwyczaju pątnicy obmywają się chustkami, aby być uzdrowionym.


W prawosławiu istotne obrzędowo jest palenie świec. Stawiane są najczęściej w intencji , stanowią swoisty dodatek do modlitwy. Świece wytwarzane są najczęściej z pszczelego wosku, stąd nad świecznikami unosi się miodowy zapach.

no images were found


Przez ten czas Święta Góra jest miejscem nie tylko modlitwy, ale też i odpoczynku pielgrzymów. Święto jest okazją do rodzinnych i przyjacielskich spotkań, rozmów w cieniu krzyży, jak i również zakupu dewocjonaliów, czy tak lubianych przez dzieci odpustowych lizaków, których smak nie zmienił się przez dziesięciolecia. Tradycją jest obdarowywanie się jabłkami, wyświęconymi podczas wieczornego nabożeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *